Hudba ostrova

 

Sigur Rós in Reykjavík at Laugardalshöllin 11/04/2012, Iceland Airwaves
Sigur Rós in Reykjavík at Laugardalshöllin 11/04/2012, Iceland Airwaves

Znovu sa mi snívalo o Islande.

O čo presne išlo, neviem. Len na cestu z letiska v Keflavíku do Reykjavíku si spomínam: vľavo hrozivo vyzerajúce more, vpravo neobývateľné lávové polia, v diaľke syčiaca para. Predo mnou a za mnou vysvietená štvorprúdová cesta. A v diaľke najmenšie veľkomesto na svete.
Myslím, že tam bola aj úzkosť človeka snehom a vetrom uväzneného v Severných fjordoch a dlhá, nervózna cesta autom zo severu na juh ostrova.
A možno aj pohľad cez okno na Austurstræti. A horúci bazén vo Vesturbæjarlaugin pod mrazivo sivou oblohou. A Sigur Rós v Laugardalshóll a FM Belfast v NASA a Lay Low v Listasafn Reykjavíkur a Ghostigital v Tjarnarbíó. A možno aj Ási, Kari, Einar a Fridrik. A možno aj Mio v Greenhouse Studio a Valgeir v Kaffinarinn. A Hressó, Sódóma, Kaffismidja a Idnó. Možno nie všetko naraz…
Možnože sa mi nakoniec snívalo len o tej ceste z letiska a všetko ostatné som si k tomu primyslel až po zobudení.
Ale že sa mi o Islande často sníva, to je fakt.

Island sa stal mojím koníčkom a obsesiou. Znovu však pripomínam: pri všetkej úcte ku krásnej a divokej prírode, viac ma zaujíma mesto. A ľudia. A hudba.

.

IMG_0280
Ghostdigital in Smekkleysa record shop

We first met in Reykjavik. I was intrigued by this man from Slovakia who knew so much about Icelandic music. He was so lovely.

Next time I met him was in Groningen at a Ghostigital concert where he brought Michal. He wanted Ghostigital to Pohoda. It took us 2 years to get there. It was so fantastic to meet Juraj in Slovakia. His homeland and still he was so lovely.
We met again in Reykjavik. At the Smekkleysa record shop where Ghostigital were playing. He got stuck behind us. I loved having himthere. I will remember Juraj with great fondness and love.

Einaar Örn Benediktsson

.

KNIHA HUDBA OSTROVA (2011)

Screen Shot 2016-06-09 at 09.45.49

Kniha Juraja Kušnierika Hudba Ostrova je veľkým vyznaním lásky – k Islandu, k jeho ľuďom a jeho muzike. Sčasti cestopis, sčasti osobný denník, sčasti hudobné dejiny –nesprostredkované, zažité na vlastnej koži.

 

HO_obalka

 

knihu si môžete zakúpiť TU

 

>< >< ><

Reykjavík Revisited (2012)

20121029-DSC 0331 (1)
« 2 of 15 »